Τετάρτη, 8 Μαΐου 2024  22:50:42
Βρίσκεστε εδώ: ΑρχικήΔράσεις/Προγράμματα2023-2024Πολιτική ΠροστασίαΔιενέργεια 1ης άσκησης αντιμετώπισης σεισμού για το σχ. έτος 2023-2024

Διενέργεια 1ης άσκησης αντιμετώπισης σεισμού για το σχ. έτος 2023-2024

Την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε για όλες τις τάξεις του σχολείου μας η 1η άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση σεισμού για το σχολικό έτος 2023-2024.

Με ευθύνη της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας εφαρμόστηκε ειδικό σχέδιο ετοιμότητας, για το οποίο θα πραγματοποιούνται τουλάχιστον τρεις (3) ασκήσεις έκτακτης ανάγκης ανά σχολικό έτος. Το σχέδιο περιλαμβάνει ενέργειες προ του σεισμού, ορισμό αρμοδιοτήτων του προσωπικού, ενέργειες κατά τη διάρκεια του σεισμού, ενέργειες μετά το τέλος της δόνησης, καθορισμό τόπου συγκέντρωσης των μαθητών/τριών. Σε κάθε άσκηση επισημαίνονται τυχόν ελλείψεις, ώστε κάθε (επόμενη) φορά να γινόμαστε ακόμα καλύτεροι.

Στο σχολείο μας και καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς θα γίνονται ασκήσεις ετοιμότητας για την περίπτωση εκτάκτων περιστατικών, όχι μόνο σεισμού αλλά και πυρκαγιάς καθώς και ακραίων καιρικών φαινομένων, σύμφωνα με το Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών που έχει συσταθεί για την αντιμετώπισή τους.

Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια της 1ης άσκησης ετοιμότητας για την αντιμετώπιση σεισμικού γεγονότος, όλοι οι μαθητές/τριες με τη βοήθεια των καθηγητών/τριών τους, εφάρμοσαν όλα όσα προβλέπονταν από το σχέδιο και συγκεντρώθηκαν στους προκαθορισμένους χώρους για κάθε τάξη στο προαύλιο του σχολείου. Η άσκηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και μέσα στον προβλεπόμενο χρόνο.

Ευχόμαστε όλοι και όλες μας να αντιμετωπίζουμε με ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα κάθε έκτακτη κατάσταση που προκύπτει.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος