Παρασκευή, 17 Μαΐου 2024  06:43:17
Βρίσκεστε εδώ: ΑρχικήΧρήσιμαΠανελλαδικές ΕξετάσειςΕξετάσεις 2023Υπουργικές Αποφάσεις (σχετικές με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023)

Υπουργικές Αποφάσεις (σχετικές με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023)

Από το Υπουργείο Παιδείας έχουν εκδοθεί σε ΦΕΚ δύο Υπουργικές Αποφάσεις (Υ.Α.) οι οποίες εφαρμόζονται από το σχολ. έτος 2022-2023 (Πανελλαδικές Εξετάσεις 2023).

Η πρώτη απ' αυτές αφορά στην ένταξη κάποιων τμημάτων και στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο (Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής). Δείτε το σχετικό ΦΕΚ εδώ.

Η δεύτερη αφορά στην τροποποίηση των συντελεστών βαρύτητας των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων ΓΕΛ, των ειδικών μαθημάτων και πρακτικών δοκιμασιών για εισαγωγή στα ΑΕΙ, στις Α.Ε.Α., στις σχολές των Α.Σ.Ε.Ι. και Α.Σ.Σ.Υ., στη Σ.Σ.Α.Σ., στις σχολές της Πυροσβεστικής και Αστυνομικής Ακαδημίας, στις Α.Ε.Ν., στις σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λιμενικού Σώματος και Λιμενοφυλάκων, καθώς και στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού. Δείτε το σχετικό ΦΕΚ εδώ.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος