Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024  19:13:50
Βρίσκεστε εδώ: ΑρχικήΧρήσιμαΠανελλαδικές ΕξετάσειςΕξετάσεις 2020Εγκύκλιος για την υποβολή Μηχανογραφικών Δελτίων

Εγκύκλιος για την υποβολή Μηχανογραφικών Δελτίων

Με σχετική εγκύκλιο το Υπουργείο Παιδείας καθορίζει τις διαδικασίες και τις προθεσμίες για την ηλεκτρονική υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) από τους υποψήφιους των πανελλαδικών εξετάσεων 2020 (με το 90% και με το 10%).

Όλοι οι υποψήφιοι που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο θα πρέπει να απευθυνθούν στο Λύκειό τους από τη Δευτέρα 29-06-2020 προκειμένου να αποκτήσουν τον προσωπικό τους κωδικό ασφαλείας (password). Με τον κωδικό ασφαλείας και τον 8ψήφιο κωδικό εξετάσεων (που ήδη έχουν) θα μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr και σε πρώτο στάδιο να μελετούν το Μ.Δ. και να κάνουν κάποιες προσωρινές προτιμήσεις (προσωρινή αποθήκευση).

Στη συνέχεια και μετά την ανακοίνωση των βαθμών θα μπορούν στην ίδια διεύθυνση να υποβάλουν οριστικά το μηχανογραφικό τους δελτίο (οριστικοποίηση).

Η καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου είναι η Παρασκευή 17 Ιουλίου 2020.

Το σχολείο προκειμένου να υποστηρίξει τη διαδικασία υποβολής των μηχανογραφικών δελτίων τον Ιούλιο (σύμφωνα με τις μέχρι τώρα οδηγίες του Υπουργείου) θα είναι ανοιχτό τις ακόλουθες ημέρες:

• Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020
  • Τρίτη 7 Ιουλίου 2020
  • Πέμπτη 9 Ιουλίου 2020
  • Πέμπτη 16 Ιουλίου 2020

Δείτε την εγκύκλιο εδώ.

Δείτε το δελτίο τύπου εδώ.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 13 επισκέπτες και κανένα μέλος